Kredyt 0 procent – warunki

Po jesiennych wyborach wiele osób zastanawiało się, czy obietnice nowego rządu zostaną spełnione i czy będzie kredyt 0%? Czy faktycznie kredyt 0% zostanie wprowadzony? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt 0%?  A także najistotniejsze: jeśli rząd dotrzyma obietnic, to kiedy kredyt 0% wejdzie w życie?

 

Polski rząd wiosną 2024 roku przedstawił projekt ustawy zastępującej dotychczasowe preferencyjne programy dotyczące kredytów hipotecznych. To obiecany obywatelom:  “Kredyt 0%”. 

Jednak, czy faktycznie jest on “0%”? A jeśli tak, to dla kogo?

 

Projekt nowej ustawy określa, jakie warunki musi spełniać kredyt 0 procent 2024 na pierwsze mieszkanie. Kredyt ten nazywany jest on też też kredytem mieszkaniowym naStart. 

Ma on w zamyśle zastąpić wcześniej funkcjonujące rozwiązania – czyli: Bezpieczny kredyt 2 proc. i Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy. 

Kto skorzysta na kredycie 0%?

 

Wiele osób, które nie otrzymały wcześniejszych kredytów z dopłatą, czekało na decyzję rządu i na wskazanie, jak można skorzystać z kredytu 0 procent? Prawdopodobnie projekt ustawy w tej sprawie, będzie przyjęty jeszcze w 2024 roku, a dokładnie w drugiej połowie tego roku. Ten projekt poza korzyściami finansowymi zapewnia stabilne warunki i bezpieczeństwo zawieranych umów kredytowych. 

Opłacalność kredytu 0%

 

Kto skorzysta najwięcej na kredycie 0%? Rodziny wielodzietne! Dlaczego? Ponieważ ten bezpieczny kredyt 0 procent na pierwsze mieszkanie planowany jest przede wszystkim na warunkach preferencyjnych dla rodzin z co najmniej 3-ką dzieci – ale nie tylko.

Kredyt 0 procent – warunki:

Dla kogo jest kredyt 0 % na mieszkanie i jakie trzeba będzie spełnić warunki, aby go otrzymać? Poniżej kilka warunków z projektu ustawy: 

 • dla większości kredytobiorców ten kredyt hipoteczny powinien być zaciągnięty na pierwsze własne mieszkanie – wyłączenia dotyczyć będą rodzin posiadających co najmniej 3-kę dzieci,
 • wysokość dopłaty zależała będzie od liczby dzieci zamieszkujących w gospodarstwie domowym – najwięcej skorzystają rodziny z co najmniej 3-ką dzieci,
 • kredyt musi zostać udzielony w walucie polskiej
 • okres kredytowania wynosi co najmniej 15 lat – chyba, że jest to kredyt konsumencki udzielony w ramach programu na wkład mieszkaniowy, wówczas okres spłaty kredytu to 5 lat do 15 lat,
 • nastąpi wprowadzenie limitu wieku dla singli (35 lat). W pozostałych przypadkach nie będzie limitu wieku.

Ile można zyskać na kredycie 0%?

Ustawa o kredycie 0 procent ma sprawić, że kredyt hipoteczny będzie bardziej opłacalny. Kredyt 0 procent 2024 zaradzić ma bowiem głównym problemom kredytobiorców w Polsce. A podstawowymi z nich są utrzymujące się wysokie stopy procentowe oraz ograniczona dostępność do kredytów hipotecznych na zakup mieszkania dla osób o średnich dochodach.

 

Osoby zaciągające kredyt hipoteczny #naStart uzyskają dopłatę do poziomu rat. Poziom raty wyznaczy preferencyjna stopa procentowa, z kolei rodziny z dziećmi otrzymają wyższą dopłatę, czyli stopa procentowa może wynieść odpowiednio:

 • 1% dla gospodarstwa domowego z jednym dzieckiem, 
 • 0,5% dla gospodarstwa domowego z dwójką dzieci, 
 • 0% dla gospodarstwa domowego z co najmniej trójką dzieci.

Na czym polegają korzyści kredytu 0%?

 

Wprowadzenie innego kryterium dochodowego dla kredytobiorców i przyznanie stopniowo wyższych dopłat dla rodzin wielodzietnych to tylko niektóre z innowacji dotychczasowych programów. W projekcie Kredyt NaStart nie są przewidziane limity w zakresie maksymalnych kwot kredytu – dopłaty będą obowiązywać do określonej wysokości kapitału. Nie przewiduje się także ograniczania limitów cen nieruchomości. Rozszerzą się także możliwości przeznaczenia kredytu 0%.

Na co kredyt 0%?

 

„Na start”  kredyt z preferencyjnym oprocentowaniem, tj. Kredyt 0%, będzie można przeznaczyć nie tylko na zakup pierwszego mieszkania ale i na:

 • budowę domu jednorodzinnego,
 • zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego – z rynku pierwotnego oraz wtórnego,
 • partycypację w SIM lub TBS,
 • wkład mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej.
Udostępnij