Kredyt 0 procent – od kiedy?

Na początku roku 2024 r. koalicja rządząca zadecydowała o wygaszeniu programu Bezpieczny kredyt 2%. Powodem było wyczerpanie się puli środków przeznaczonej na dofinansowanie kredytów hipotecznych. 

 

W zamian za to zadeklarowano start nowego programu na lepszych warunkach. Mowa o kredycie zero procent.

 

Kredyt 0 procent widniał na liście 100 konkretów na 100 dni rządów Koalicji Obywatelskiej i miał za zadanie zastąpić bezpieczne kredyty 2%  oraz inne rodzinne kredyty mieszkaniowe dotychczas dostępne. Czas mija, a dostępnego kredytu nie ma.

 

Czy kredyt 0% zostanie wprowadzony? Wiele osób czeka na to nowe rozwiązanie, zadając sobie pytanie: Czy i od kiedy kredyt 0 procent wejdzie w życie?

 

Niestety, obecnie istnieje zaledwie projekt ustawy dotyczący tego rozwiązania i wszystko wskazuje na to, że jeszcze co najmniej kilka miesięcy potrwają prace nad tym projektem.

 

Czym jest kredyt zero procent?

 

Kredyt, który z założenia miał stanowić rządowe, finansowe wsparcie w formie dopłat do rat kredytów hipotecznych, w projekcie  ustawy o kredycie mieszkaniowym został nazwany kredyt mieszkanie #naStart. A jednak jest on nadal potocznie nazywany: kredytem 0 procent.

 

Ta potoczna nazwa wzięła się zarówno z haseł programu wyborczego, jak i stąd, że faktycznie w ramach tego programu będzie można uzyskać dofinansowanie redukujące koszty kredytu – teoretycznie do zera. Oprocentowanie tego kredytu będzie bowiem wynosić od 0% do 1,5%. 

 

Kredyt mieszkaniowy #naStart będzie mógł być udzielony wspólnie maksymalnie dwóm osobom bez względu na łączący je stosunek prawny ale także i singlom. 

 

Osoby, które skorzystają z kredytu, mogą liczyć na dopłaty do rat kredytowych. Ich wysokość uzależniona będzie jednak od liczby dzieci w gospodarstwie domowym. Kredy na najbardziej preferencyjnych warunkach będa mogły otrzymać rodziny wielodzietne, czyli:

 

  • od 1,5 proc. dla gospodarstw bez dzieci
  • do 0 proc. dla gospodarstw z co najmniej trójką dzieci.

 

Jakie dochody do kredytu 0 %?

 

Teoretycznie kredyt zero procent przeznaczony jest dla osób o średnich dochodach. Kryterium dochodowe kredytu zero procent oparto o  wysokość rocznego dochodu na poziomie 120 000 zł brutto – jest to tzw. pierwszy próg podatkowy

 

Wraz ze wzrostem liczby osób w gospodarstwie domowym kryterium to ulegnie zmianie i wyniesie proporcjonalnie:

 

  • 7 tys. zł netto miesięcznie dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 13 tys. zł netto miesięcznie dla dwuosobowego gospodarstwa domowego,
  • 16 tys. zł netto miesięcznie dla trzyosobowego gospodarstwa domowego,
  • 19,5 tys. zł netto miesięcznie dla czteroosobowego gospodarstwa domowego,
  • 23 tys. zł netto miesięcznie dla pięcioosobowego albo większego gospodarstwa domowego.

 

Czy to granica dla osób, których dochody przekraczają te limity? Nie. Osoby o  wyższych dochodach nie będą automatycznie pozbawione prawa do zaciągnięcia kredytu z dopłatami do rat. W takich przypadkach będzie obowiązywał mechanizm pomniejszenia kwoty dopłat.

Kiedy kredyt 0% wejdzie w życie?

Wiosną  2024 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że trwają jeszcze prace nad ustaleniem zasad tego rozwiązania. 

 

W ramach tego kredytu dopłaty mają ułatwiać kupno własnego mieszkania lub budowę domu jednorodzinnego. Będzie także możliwość dofinansowania do wkładów na Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe oraz Towarzystw Budownictwa Społecznego, jak też do spółdzielni mieszkaniowych.

 

Ze względu na licznie zaproponowane rozwiązania, prace nad projektem nadal trwają.

 

Szacuje się zatem, że dopiero w drugiej połowie 2024 roku zacznie działać nowy program – preferencyjny kredyt Mieszkanie na Start, zwany także kredytem zero procent.

 

Udostępnij